Interieur van het koloniehuis: de gemeenschappelijke ruimte. Links Marie Calisch, de eerste onderwijzeres van de Humantaire School
De Kolonie van de Internationale Broederschap (1899-1911) werd in Blaricum opgericht door de Amsterdamse hoogleraar histologie Jacob van Rees. Hij was een Tolstojaan, geheelonthouder, vegetariër, niet-roker en tegenstander van de dienstplicht. Van Rees verschafte grond en geld maar bleef zelf in zijn Larense villa wonen.
De Internationale Broederschap was een groep van christen-anarchisten. De Nederlands gebleven Broederschap had binnenlandse kolonisatie als eerste streven: het gezamenlijk in gelijkheid en broederschap ondernemen van landbouw en nijverheid (in de geest van Jezus Christus, luidde de statutaire doelstelling). De broederschap was op anarchistische en communistische leest geschoeid. De leden waren Tolstojanen die leefden voor hun idealen als pacifisme, antimilitarisme, vrij huwelijk en verwerping van alle staatsdwang. Zelfs het gezag van Christus werd door hen niet aanvaard. Ze leefden in de geest van Christus maar niet volgens zijn leer en lieten zich leiden door hun eigen geweten. De leden leefden vaak als geheelonthouder, vegetariër en niet-roker en waren meestal tegenstanders van de dienstplicht. Tijdens dit themacafé vertelt Frans Ruijter ons het boeiende verhaal van de broederschap, ondersteund met beelden.
Wanneer donderdag 1 mei 2025
Aanvang 10.00-12.00 uur
Waar Noordersingel 4, Eemnes
Entree gratis
Gratis themacafés bij Bibliotheek Gooi+ ontmoeting, kennis & inspiratie
Samen met vrijwillige ambassadeurs en sprekers uit de regio organiseert de bibliotheek gratis toegankelijke themacafés. Ook niet-leden kunnen deze bijeenkomsten gratis bijwonen. Vooraf aanmelden is niet nodig. Bekijk eens de activiteitenagenda op onze website, of neem de folder met alle themacafés mee in één van onze vestigingen!